• 17.03.2014
  • 0
  Syndróm dráždivého čreva – hypnoterapia pomáha

  Syndróm dráždivého čreva – hypnoterapia pomáha

  Syndróm dráždivého črevaIBS alebo spastické hrubé črevo, je symptomatická diagnóza charakterizovaná chronickou bolesťou brucha, nevoľnosťou, nadúvaním a zmenami vyprázdňovania. Ako funkčná črevná porucha, SDČ nemá známu organickú príčinu. Hnačka alebo zápcha môžu prevládať alebo sa môžu striedať. Diagnostika SDČ sa v súčasnosti vykonáva na základe samotných príznakov, a to aj pri neprítomnosti priťažujúcich okolností, ako je vek nástupu väčší ako 50 rokov, chudnutie, veľká hematochézia, systémové príznaky infekcie alebo kolitídy, alebo rodinná anamnéza zápalového ochorenia čriev.

  Príznaky syndrómu dráždivého čreva

  • Pocity zlého trávenia, nadúvanie, kŕče, plynatosť
  • Striedanie zápchy a hnačky
  • Niekedy nevoľnosť, bolesti chrbta, únava a malátnosť

  Rizikové skupiny SDČ

  Syndróm dráždivého čreva je jedno z najčastejších črevných ochorení. Typicky sa vyskytuje v dospievaní a ranej dospelosti. Ženy sú postihnuté dvakrát častejšie ako muži. Príčinou ochorenia nie je organická porucha. Na vzniku alebo zhoršení príznakov sa podieľajú potravinové alergie, infekcie, stres, napätie, stravovacie návyky, hormonálne zmeny a časté užívanie antibiotík a niektorých ďalších liekov.

  Priebeh ochorenia na syndróm dráždivého čreva

  Ochorenie sa zvyčajne ohlási nepríjemnými pocitmi v bruchu, kŕčmi, nadúvaním a striedaním zápchy s hnačkou. Príčinou ťažkostí býva narušená črevná peristaltika, čiže automatické sťahy črevnej svaloviny, ktoré posúvajú potravu v zažívacom trakte. Zdravý človek má jemné a pravidelné sťahy, takže si ich neuvedomuje, kým ho nezačne nutkať na stolicu. Dráždivé čreve pracuje nepravidelne, striedajú sa kŕče so slabými sťahmi a výsledkom sú bolesti, zápcha, hnačka a iné ťažkosti. Niekedy sa objavujú bolesti chrbta, únava a príznaky nesúvisiace s trávením, na ktorých sa podľa niektorých odborníkov podieľajú aj alergie a „dusenie“ napätia.

  Hypnoterapia pomáha pri syndróme dráždivého čreva

  Dr. Roland Valori, (redaktor magazínu „Frontline Gastroenterology“) povedal, že z prvých 100 jeho pacientov, liečených hypnoterapiou sa príznaky syndróm dráždivého čreva, prišlo u 9 z 10 k výraznému zlepšeniu. Povedal, že aj keď predchádzajúci výskum ukázal, že hypnoterapia je účinná pre ľudí trpiacich na SDČ, tak nie je široko využívaná. Môže to byť preto, lebo lekári jednoducho neveria, že hypnóza funguje. Väčšie využitie hypnoterapie na zmiernenie príznakov syndrómu dráždivého čreva by pomohlo trpiacim a môže ušetriť peniaze, hovorí gastroenterológ.

  Dr. Valori, z Gloucestershire Royal Hospital povedal, že výsledky výskumu potvrdzujúce efektívnosť hypnoterapie u trpiacich na syndróm dráždivého čreva, boli prvýkrát publikované už v roku 1980. Domnieva sa, že tieto závery boli lekármi všeobecne ignorované, pretože pre mnoho z nich je ťažké uveriť, že to funguje alebo pochopiť ako by to mohlo fungovať.

  Začal odporúčať pacientov so syndrómom dráždivého čreva na hypnoterapiu v roku 1990 a zistil, že je vysoko efektívna. Preveril prvých 100 prípadov odporučených na hypnoterapiu a zistil, že príznaky úplne zmizli v 4 z 10 prípadov typického SDČ. V ďalších 5 z 10 prípadov mu pacienti hlásili pocit väčšej kontroly nad ich príznakmi, a preto boli nimi oveľa menej traumatizovaní. „Je mi celkom jasné, že to má úžasný vplyv“, povedal. „Zdá sa, že to najlepšie funguje u mladších pacientok s typickými symptómami, a u tých, ktorí mali SDČ len relatívne krátku dobu.“

  Dr. Valori verí, že by to mohlo fungovať čiastočne vďaka pomoci pacientom pri uvoľňovaní. „Z dostupných relaxačných terapií, je hypnoterapia tá najúčinnejšia„, povedal. Tiež tvrdí, že pacienti so syndrómom dráždivého čreva sú často nútení čeliť zložitým životným situáciám a hypnoterapia im môže pomôcť reagovať na tieto stresy pre nich menej škodlivým spôsobom.

  Len pre zaujímavosť, smernice Národnej zdravotnej služby vo Veľkej Británii (NHS) dovoľujú, aby lekári odporúčali pacientov so syndrómom dráždivého čreva na hypnoterapiu alebo iné psychologické terapie, ak je medikamentózna liečba neúspešná a problém pretrváva. Dr. Valori sa domnieva, že ak by bola hypnoterapia využívaná vo väčšej miere, mohlo by to ušetriť peniaze a súčasne zlepšiť starostlivosť o pacientov.

  Zdroje: BBC News Channel, Primar.sk, Wikipedia

  Leave a reply →