• 03.03.2014
  • 0
  Klasická medicína objavuje účinnosť hypnózy

  Klasická medicína objavuje účinnosť hypnózy

  Každé ráno, keď má Jeanne Safer chemoterapiu, hypnotizuje samú seba v taxíku po ceste do nemocnice. Začne tým, že zavrie oči a presúva ich postupne najprv úplne hore a potom úplne dolu. Pritom zhlboka dýcha. „Zároveň ako to robím, hovorím sama sebe: Je to procedúra, ktorá mi zachráni život. Nebudem proti nej bojovať. Svojmu telu to uľahčím najviac ako je to možné“, hovorí Jeanne. Doktorka Safer, newyorkská psychologička, ktorá má vzácnu, ale liečiteľnú formu leukémie, začínala ako skeptik. Neskôr ale zistila, že hypnóza jej pomohla upokojiť sa pred biopsiou, MRI a pred niekoľkými ordináciami. Teraz hypnózu využíva rovnako u jej pacientov. „Je to vynikajúca technika na sebaovládanie. Dáva mi to pocit moci … pocit, že som súčasťou mojej vlastnej liečby, nie len pasívny pacient.“

  Hypnóza bola predmetom okúzlenia, intríg aj výsmechu po celé stáročia. Teraz sú vedci stále bližšie k pochopeniu, prečo a ako môže hypnóza fungovať. Mechanizmus môže byť v určitom ohľade podobný placebo efektu, v ktorom očakávania pacientov hrajú významnú úlohu v tom, ako sa cítia. Hypnóza pomáha pacientom upraviť a zacieliť tieto očakávania na minimalizovanie bolesti a úzkosti.

  Odborníci v súčasnosti priznávajú, že obraz javiskového hypnotizéra, hojdajúceho vreckové hodinky pred tvárou dobrovoľníka z publika, ktorému vsugeruje aby kotkodákal ako sliepka, bol hlavným dôvodom vytvorenia mylných a nesprávnych predstáv. Skutočná hypnóza využívaná na liečebné účely dáva ľuďom nie menšiu, ale väčšiu kontrolu nad ich vlastnou psychikou a telom.

  David Spiegel, psychiater a riaditeľ Centra pre zdravie a stres na Stanford University, ktorý študoval hypnózu posledných 40 rokov hovorí: „Môžeme ľudí naučiť, ako zvládať bolesť a úzkosť. Medicína sa jednoducho mýlila v tom, že ak máte určité množstvo tkanivového poškodenia, mali by ste cítiť rovnaké množstvo bolesti. Ale veľa vecí môže ovplyvniť to, koľko bolesti budete cítiť.“

  Vedecké dôkazy skutočne ukazujú, že hypnóza je efektívna v rôznych lekárskych situáciách, ako napr. uvoľnenie migrény, zníženie krvného tlaku, kontrola astmatických záchvatov, minimalizácia návalov horúčavy, zníženie vedľajších účinkov chemoterapie a mnoho ďalších.

  Takéto vedecké poznatky dokážu skeptikov stále viac prekvapovať. Guy Montgomery, riaditeľ programu Integrative Behavioral Medicine v Mount Sinai Medical Center v New Yorku, ktorý viedol mnoho štúdií o účinkoch hypnózy, hovorí: „Hypnóza je ako dobrý chlapec so zlou povesťou. Každý má záujem, ale niekde v kútiku duše myslí na Bela Lugosiho (hral Draculu :)). To nie je ovládanie mysle. Nemôžeme nikoho prinútiť, aby vylúpil banku.“

  Okrem zmien v ľudskom myslení, správaní a emóciách majú hypnotické sugescie merateľný vplyv na fyzické telo človeka. V štúdii Harvard Medical School uverejnenej v časopise Lancet v roku 2000, pacienti, ktorí pred operáciou absolvovali 15 minút hypnózy, nielen že po operácii potrebovali menšie dávky liekov proti bolesti, ale tiež operácia u týchto pacientov trvala kratší čas, čo znamenalo úsporu v priemere $ 330 na jednu operáciu.

  Tanya Edwards, riaditeľka Centra pre integratívnu medicínu na Clevelandskej klinike hovorí: „Existuje silná väzba hypnózy na fyziológiu, vykonalo sa mnoho nových výskumov a je to čím ďalej zreteľnejšie.“ Hovorí, že asi polovica pacientov tohto centra bola odporučená inými lekármi Clevelandskej kliniky, najmä gastroenterológmi, onkológmi a lekármi primárnej starostlivosti, ktorí hľadajú spôsoby, ako pomôcť zmierniť bolesť pacienta.

  Štúdie využívajúce digitálne zobrazenie mozgu ukázali, že zatiaľ čo časti mozgu, ktoré zaznamenávajú bolestivé pocity sú stále aktívne, predná mozgová kôra, kde sa prejavuje pozornosť, je menej aktívna. Väčšina z 30% ľudí, u ktorých sa pozorovaný účinok nedostavil, bola k účinkom hypnózy hlboko skeptická. Účinok na bolesť bol významne väčší ako priemer u 10-15% ľudí, ktorí boli veľmi hypnabilní a sugestibilní.

  Zdroj: The Wall Street Journal (online.wsj.com)

  Leave a reply →