• 17.03.2016
  Ak chcete prestať fajčiť, urobte to naraz

  Fajčiari, ktorí sa snažia prestať fajčiť postupne, majú menšiu šancu na úspech ako tí, ktorí prestanú naraz. Taký je záver štúdie vedcov z Oxfordskej univerzity, ktorý bol publikovaný v časopise Annals of Internal Medicine.

  Väčšina expertov tvrdí, že ľudia by mali prestať odrazu. Väčšina fajčiarov sa pokúša prestať fajčiť postupným znižovaním počtu cigariet. Tento výskum pomohol zodpovedať otázky „Ktorý prístup je lepší?“ a „Ako dokážu tieto prístupy pomôcť ľuďom prestať fajčiť v krátkodobom a dlhodobom horizonte?“.

  Výskum viedla Dr. Nicola Lindson-Hawley, ktorá uvádza, že štúdie sa zúčastnilo 697 fajčiarov, ktorí sa rozhodli prestať fajčiť. Rozdelili ich do 2 skupín. Prvá skupina mala za úlohu prestať fajčiť okamžite a ľudia z druhej skupiny mali postupne znižovať počet cigariet tak, aby prestali fajčiť o 14 dní. Obe skupiny mohli používať náhrady nikotínu, ako žuvačky, nálepky a spreje.

  Následne boli dobrovoľníci hodnotení v týždňových intervaloch po dobu 4 týždňov a následne po pol roku. Pri hodnotení im merali v dychu množstvo oxidu uhličitého, aby sa uistili, že skutočne nefajčia.

  Po 4 týždňoch nefajčilo 39% tých, čo ukončovali návyk postupne a 49% tých, ktorí prestali naraz. To znamená, že tí čo prestali fajčiť okamžite mali o 25% vyššiu pravdepodobnosť, že prestanú fajčiť úplne.

  Je dôležité pripomenúť, že tieto výsledky boli získané u ľudí, ktorí chceli čoskoro prestať a ktorým bola poskytovaná poradenská podpora a pomoc vo forme náhrad nikotínu. Zdá sa, že pre týchto ľudí bolo dôležité, aby si sami mohli zvoliť deň, kedy prestanú úplne fajčiť. Zaujímavé je aj to, že na začiatku štúdie si mnoho z dobrovoľníkov ani nedokázalo predstaviť, že prestanú fajčiť úplne. Pre týchto ľudí je oveľa lepšie pokúsiť sa prestať postupne ako neurobiť vôbec nič a mali by vyhľadať pomoc terapeuta, aby im pomohol pozitívne zmeniť ich predstavy.

  Táto štúdia ukazuje, že najefektívnejší spôsob trvalého porazenia fajčiarskeho návyku fajčiť, je prestať fajčiť naraz. Ak aj Vy chcete prestať fajčiť a uvítali by ste profesionálnu podporu terapeuta, prečítajte si viac o programe Sloboda od fajčenia v Centre hypnózy a hypnoterapie HYPNOS. Radi a ochotne Vám pomôžeme.

  Zdroj: Univerzity of Oxford – www.ox.ac.uk

Táto stránka používa cookies.

Prosím potvdte, či s používaním cookies súhlasíte. Ak domietnete, budete poračovať v prezeraní našej stránky bez toho, aby boli akékoľvek údaje posielané tretím stranám.